צהובון+

תמיכה בהיצמדות לטיפול

21.02.2019, 08:45
רופאה, יחסי רופא-חולה (צילום: אילוסטרציה)

מאת מאור כרכום, אחות מתאמת טיפול בנשאי וחולי איידס, אחות אחראית – היחידה לאימונולוגיה קלינית, מרכז רפואי רמב"ם

הטיפול התרופתי
הטיפול התרופתי הינו הכלי היעיל ביותר להשגת בריאות ואיכות חיים לאנשים החיים עם HIV, המאפשר להם לחיות חיים בריאים וארוכים. הבנת הצרכים והקשיים הייחודים למטופלים, כמו גם הנגשת הסיוע והתמיכה בהיצמדות לטיפול יאפשרו השגת היענות מלאה.

היענות לטיפול היא תהליך אקטיבי שבו שותפים המטופל והצוות הרפואי הרב מקצועי על מנת לשמר ולקדם את בריאותו של המטופל.

היענות לטיפול רפואי דורשת שינוי באורחות החיים של המטופל כמו גם הבנה שלו למהות המחלה ולמצבו הבריאותי הנוכחי. בנוסף, על המטופל לגייס כוחות ולסגל לעצמו מיומנויות חדשות בכדי להצליח בהיצמדות
לטיפול התרופתי, שיאפשר לו חיים בריאים.

השפעת ההיענות לטיפול
נושא ההיענות לטיפול נבדק ונחקר שנים רבות וידוע כאבן הנגף בהצלחת טיפול במצבים בריאותיים שונים ובמחלות שונות, כאשר שיעורי חוסר ההיענות מגיעים ל־%50 גם במחלות כרוניות כמו סוכרת ויתר לחץ דם או במחלות מסכנות חיים כמו סרטן. הבנת הגורמים המקדמים היענות כמו גם זיהוי גורמים מעכבים יתרמו לקידום בריאותו של המטופל ולהצלחת הטיפול.

היצמדות מלאה לטיפול תאפשר למטופל שליטה בוירוס ותהווה, בנוסף לשמירה על בריאותו, כלי חשוב למניעת עמידות לתרופות והדבקת אחרים.

גם כיום HIV היא מחלה סטיגמטית ורוב הנשאים חיים עם סוד על אודות מחלתם, כאשר לרבים מהם חסרה רשת תמיכה משפחתית/ חברתית. לך, הרופא המטפל, תפקיד בעל חשיבות רבה בהצלחת היצמדות המטופל לטיפול התרופתי. ניתן לסייע למטופל על פי ההנחיות בדף הטיפים.

המלצות להצלחת הטיפול
לאחר האבחון וביצוע בדיקות דם לבירור מצבו החיסוני של המטופל יומלץ לו על התחלת טיפול תרופתי. כיום מומלץ לכל נשאי ה־HIV ,ללא קשר למצבם החיסוני, להתחיל טיפול תרופתי. הטיפול נמצא בסל הבריאות וכל אזרח ישראלי זכאי לקבלו, ללא עלות.

בשנה הראשונה לאחר אבחונו, יוזמן הנשא למרפאת ה־HIV לניטור מצבו הרפואי וביצוע בדיקות מעבדה, לקבלת תמיכה ועזרה פסיכוסוציאלית וליווי, לפי צרכיו הייחודיים. שיתוף פעולה ישיר חשוב להצלחת הטיפול וצוותי המרפאות ישמחו לקשר איתך.

קשר ושת"פ עם צוותי מרפאת ה־HIV בבתי החולים יאפשרו רצף טיפולי נכון ומענה יעיל ומהיר לצרכים או לבעיות של המטופל המשותף.

קושי בהיענות לטיפול
מי הם המטופלים העלולים לגלות קושי בהיענות לטיפול?

 1. מטופלים הסובלים ממספר מחלות ונוטלים מספר גדול של תרופות מספר פעמים ביום.
 2. מטופלים הסובלים ממחלות נפש או מהתמכרויות.
 3. מטופלים שאינם דוברי עברית או מתקשים ליצור תקשורת בשפת אמם עם המטפלים בהם.
 4. מטופלים צעירים ללא תמיכה משפחתית וחברתית.

מטופלים אלה זקוקים אף יותר לליווי ולתמיכה. בהיעדר בדיקות אובייקטיביות למדידת ההיענות לטיפול, ניתן ללמוד על התנהגות המטופל מתוצאות בדיקות הדם שלו, כאשר הציפייה היא להשיג דיכוי ויראלי מלא בתוך מספר חודשים אחרי תחילת הטיפול התרופתי.

כלי נוסף הוא מעקב אחרי משיכות תרופות בבית המרקחת. הנחה את הרוקח לדווח לך על בעיות שונות אם ייווצרו, כגון אי הזמנת מרשמים בזמן, או איחור במשיכת התרופות.

סיכום
הבנת הצרכים והקשיים הייחודיים של חולי HIV, כמו גם הנגשת סיוע ותמיכה בהיצמדות לטיפול יאפשרו השגת היענות מלאה ויקדמו את בריאותם של המטופלים.

טיפים לשיפור ההיענות לטיפול הרפואי

  1. השתמש בשפה המובנת למטופל שלך ולא במונחים רפואיים שאינם מוכרים לו. עודד אותו לבקש הסבר על מה שאינו מבין ומעוניין להרחיב ידיעותיו. הפנה אותו לקריאה נוספת, לחוברות מידע למטופל או לאתרים מהימנים ברשת, בשפתו.
  2. הצע למטופל להצטייד ביומן ולרשום שאלותיו טרם הפגישה שלכם. לעתים מטופלים שוכחים לשאול שאלות מהותיות מתוך בלבול, לחץ או קוצר זמן.
  3. אפשר אינטימיות בפגישתכם. ודא מיהם שותפי הסוד של המטופל התומכים בו ומלווים אותו ואל תאפשר לאחרים להיכנס לחדרך ללא הסכמתו.
  4. ודא בכל מפגש שהמטופל מכיר את תרופותיו ואת דרך נטילתן, האם הוא מודע להגבלות מסוימות כמו נטילה טרם הארוחה או לאחריה או על אופן שילוב הטיפול עם תרופות אחרות. ודא שהמטופל יודע כיצד לקבל מרשמים ואיך להזמין את התרופות בבית המרקחת, זאת כדי שתמיד יתאפשר טיפול תרופתי מסודר.
  5. הצע לו להשתמש בעזרים: אפליקציות לתזכורת בנייד, קופסת תרופות מובנית לשבוע, יומן שבו יציין את מועדי נטילת התרופות. הצע לו לרשום ביומן אם דילג על לקיחת תרופה, מה היו הסיבות לכך לדעתו ולשוחח איתך על כך בפגישתכם הבאה.
  6. הצע לו לשלב נטילת תרופות בזמן קבוע בצמוד להרגלי חיים אחרים, כמו
   צחצוח שיניים.
  7. השבועות הראשונים של ההתמודדות עם המחלה המביאים עימם שינוי במצבו הבריאותי והנפשי של החולה, הם מורכבים וקשים. הצע לו להיפגש איתך לעתים קרובות ולווה אותו בתקופת ההסתגלות לחיים עם
   מחלה כרונית.
  8. האם יש למטופל שלך רשת תמיכה? שותפי הטיפול שלך במרכז האיידס, צוות רב מקצועי מיומן וכן ארגוני חולים ומתנדבים יכולים לסייע בתמיכה ובליווי המטופל שלך בתחילת ההתמודדות שלו.
  9. עזור למטופל לתכנן ולתאם בדיקות נוספות וטיפולים אחרים שאליהם הופנה, כמו חיסונים או ייעוצים רפואיים אחרים. קבע איתו דרכי תקשורת עם עמיתיך ובדוק את תחושותיו וגישתו לגבי מסירת מידע אודות נשאותו לאיש צוות נוסף.
  10. הנחה אותו לחשיבה חיובית והצע תמיכה. טיפול ומעקב מסודר, ידע והבנה יסייעולו בהשגת בריאות ושמירה על איכות חייו לשנים טובות ובריאות.

לגליון צהובון+ HIV

נושאים קשורים:  צהובון+,  איידס